____________________________




2011 IKF WORLD CLASSIC
CENTRAL EAST
AMATEUR KICKBOXING
Regional Seeding Tournament

Upstate Karate, Simpsonville, South Carolina, USA


May 21st, 2011

2011 IKF World Classic Finals Page

IKF HOME - NEWS - EVENTS - RANKINGS - SANCTIONING - JOINING IKF - RULES - MERCHANDISE - ISCF

  • ANY FIGHTER FROM ANYWHERE IN THE WORLD IS Welcome to attend this Regional for Higher World Classic Seeding!

  • REGISTRATION DEADLINE
    • 1st DEADLINE Date: TBA - Fee - $50
    • Final DEADLINE Date: TBA - Fee - $70
      • NO REGISTRATIONS EXCEPTED AFTER THIS DATE!!!!!
        No Refunds on ANY registration fees!


  • REGISTRATION FORMS
    • Registration Forms and Checks Payable To
      • Upstate Karate
        129 North Main Street
        Simpsonville, South Carolina, USA, 29681


    • REGISTRATION FORMS
  • FIGHT DAY: May 21st, 2010
    • WEIGH-INS & PHYSICALS
      • Weigh-in's & Doctor's check will be Saturday from 9:AM until 11:AM
      • Mandatory Rules meeting at 12:30 PM
      • Fights estimated to start at 1:PM

    • RULES MEETING
      • 11:30 AM, Upstate Karate

    • Brackets posted by: TBA
    • Fights start at: 1:00 PM
      • OFFICIALS
        • Event Representative: Ray Thompson
        • Referees
          • Gary Brown, Brendon Carpenter

    • Spectator fee: $10 at the door


  • RULE STYLES
    • Juniors & Adults
      • Full Contact Rules
      • International Rules
      • Muay Thai Rules

  • REGIONAL DIRECTOR
    • Ray Thompson & Joseph Corneroli

  • VENUE
  • HOST HOTEL
    • TBA

  • WEB PAGE
    • This One

  • CONTACT
    • Joseph Corneroli

  • PHONE CONTACT
    • (864) 704-6072

  • E-MAIL CONTACT

2011 IKF World Classic Finals Page


IKF HOME - NEWS - EVENTS - RANKINGS - SANCTIONING - JOINING IKF - RULES - MERCHANDISE - ISCF





REGIONAL TOURNAMENT RESULTS


RESULTS FROM
Upstate Karate's
2011 IKF WORLD CLASSIC CENTRAL EAST COAST
REGIONAL SEEDING TOURNAMENT

May 21st, 2011 - Simpsonville, South Carolina, USA





The Central East Coast Regional was a huge success. The event hosted a total of 35 fights, and 2 exhibition fights.
Here are the bout results below.


  1. Samuel Matia defeated Drew McElrath by unanimous decision, 29-26, 30-28 and 29-27.

  2. Wayne Revals defeated Daniel Pastor by TKO at 1:14 of round 2.
  3. Scirocco Braggs defeated Kyle Turpin by unanimous decision, 30-21 on all three judges cards.

  4. Dalton Wilson defeated Frankie Rash by TKO at 1:19 of round 2.
  5. Christian Patterson defeated Travis Brantley by unanimous decision, 30-26, 30-26 and 29-27

  6. Jared Scoggins defeated Tyler Hill by unanimous decision 29-28, 29-28 and 29-28

  7. Ryan Howell defeated Charles Chapa by unanimous decision, 30-27 on all judges cards.

  8. Dexter Brewer defeated Corey Hobbs by unanimous decision, 29-28 on all judges cards.

  9. Nick Juretic defeated Brandon Cawthon by split decision, 29-28, 29-28 and 28-29.

  10. Dale Arnold defeated Anthony Aponte by TKO at 1:27 of round 3.
  11. Bryse Esco defeated Shane McFarland by split decision, 30-27, 29-28 and 28-29.

  12. Brad Lloyd defeated Sean Harper by split decision, 29-28, 29-28 and 28-29.

  13. David Jackson defeated Michael Dilone by TKO at 1:06 of round 2.
  14. Samuel Bryson defeated Brandon Hampton by unanimous decision, 30-27, 30-27 and 29-28.

  15. Joe Matia defeated Jack Foster by TKO at 1:15 of round 1.
  16. Brandon Webb defeated Spencer Methany by TKO at 1:30 of round 1.
  17. Devin Lydia defeated Lane Chapman by majority decision, 30-28, 29-28 and 28-28. (Jr. Boys IR 80lb. Champion)

  18. Noah Martin and Jonathan Ban fought an Exhibition.

  19. Becca Hart defeated Michelle Coe by unanimous decision, 30-26, 30-26 and 30-27. (Adult Womans MT 160lb. Champion)

  20. Allie Zimmerman and Kayla Self fought an exhibition.

  21. Justine Holsomback defeated Megan Sisk by majority decision, 30-27, 29-28 and 29-29.

  22. Catrina Hicks defeated America Ahumada by TKO at 1:34 of round 1.
    (Adult women IR 120lb Champion)
  23. Mary Matia defeated Verity Yata by TKO at 1:59 of round 2
    (Adult Women MT 130lb. Champion)
  24. Clay Thomas defeated Benjamin Parnell by TKO at 1:45 of round 1.
  25. Wayne Revals and Samuel Matia withdrew from tournament, leaving Travis Jones as winner by Default.(Adult men IR 170lb division)

  26. Andrew Ballenger defeated Dalton Wilson by TKO at 1:44 of round 2.
  27. Adam Pore defeated Jared Scoggins by unanimous decision, 29-28, 29-28 and 29-28.

  28. Ryan Howell defeated Dexter Brewer by unanimous decision, 30-27 on all cards.(Adult mens IR 190lb. Champion)

  29. Nick Juretic defeated Austin Cross by unanimous decision, 29-27, 30-28 and 30-26 (Jr. Boys MT 160lb Champion)

  30. Jacob Ayers defeated Dale Arnold by unanimous decision, 30-27 on all cards. (Adult Mens IR 130lb. Champion)

  31. Christian Torres defeated Bryse Esco by TKO at 1:17 of round 2.
    (Jr. boys MT 80lb. Campion)
  32. Andrew Ballenger defeated Scirocco Braggs by TKO 1:33 of round 2.
    (Adult Mens IR 180lb Champion)
  33. Christian Patterson defeated Adam Poore by Doctor stoppage at 1:17 of round 2.
    (Adult mens IR 140lb champion)
  34. Brad Lloyd defeated Blake Erskine by Unanimous decision, 29-26, 29-26 and 29-28. (Adult mens IR 160lb. Champion)

  35. Ken Crews defeated David Jackson by unanimous decision, 30-27, 30-27 and 29-28. (Adult Mens IR 215+ Champion)

  36. Joe Matia defeated Brandon Webb by TKO at 1:13 of round 3.
    (Jr. Boys IR 140lb. Champion)
  37. Leivon Lewis VS Samuel Bryson.
    This bout was ruled a "No Contest" due to a timekeeper's error.







IKF HOME - NEWS - EVENTS - RANKINGS - SANCTIONING - JOINING IKF - RULES - MERCHANDISE - ISCF